Kam na výlet

Klid, ticho, kolem lesy a kopce… V létě a na podzim příjemné klima na cyklo a pěší výlety, v zimě a na jaře parádní místo pro aktivní dovolenou na sněhu. Nebo také nemusíte dělat vůbec nic, jen naplno odpočívat. Pokud k tomu zrovna nepotřebujete vodní svět nebo pompézní bary, Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších a její okolí si oblíbíte.

Riegerova bouda leží ve svahu na jejím okraji ve výšce 735 m. n. m. u jedné z nejdelších a nejlépe hodnocených sjezdovek v zemi, u bikeparku i na turistických a skialpinistických trasách.

Na skialpech

Přišli jste na chuť výletům na pásech, nebo byste to rádi poprvé vyzkoušeli? Jste na správném místě! Z Riegerovy boudy můžete podniknout výživnější přechody i kratší několikahodinové túry. Na hřebeny Krkonoš je to kousek, zhruba hodinu, a výhledy i sjezdy stojí za tu námahu! Vydat se můžete např. na Vlčí hřeben nebo na Lysou horu a do Kotelského sedla, o další tipy se s vámi rád podělí pan domácí. Že jsou v okolí výtečné terény, dokazuje i to, že Rokytnice hostí vždy začátkem roku už legendární skialpinistický závod O dřevěného Krakonoše.
Vybavení vám po domluvě zajistíme. Nebo můžete využít služeb Major Ski School či Mountain Base.

Na sjezdovkách & běžkách

Rokytnický skiareál Horní domky je známý výbornými terény. Na Riegerově boudě je budete mít hned pod nosem. V případě, že je sníh, se na svah i zpět dostanete na lyžích. Sjezdovky na Lysé hoře jsou vhodné zejména pro pokročilejší lyžaře, úplní začátečníci si ale svůj plácek také najdou. Pokud váháte, zda malé děti pustit rovnou na lanovku a větší kopec, můžete začít prvními obloučky na dětské sjezdovce přímo pod chalupou (vlek Udatný). Vybavení nebo výuku lyžování zajistí Major Ski School a Mountain Base.

Pro běžkaře vede nejsnadnější cesta do stopy Krkonošské magistrály přes přibližovací vlek, nebo pěšky/na běžkách neupraveným terénem. A pokud vám nevadí dvacetiminutová cesta autem, pak doporučujeme výlet do mekky běžkařů, na horskou osadu Jizerka. V jejím okolí najdete desítky kilometrů upravovaných tratí vedoucích zvlněnou krajinou Jizerských hor.

Pěšky & na kole

Nazujte si pohorky, sbalte svačinu, vyrážíme! Na Dvoračky na křupavé domácí housky, k mohyle Hanče a Vrbaty a na Vrbatovu boudu pro turistickou známku nebo cestou na Labskou obdivovat nádhernou scenérii Labského dolu s Pančavským vodopádem, mimochodem nejvyšším v ČR. Turistických tras je tu nespočet, rádi vám doporučíme další, třeba méně známé a frekventované jako Pašerácká stezka.

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani Hlídka na Stráži, soubor čtyř vyhlídek od libereckého architektonického studia Mjölk. Liška, Ovce, Medvěd a Horník nabízejí neopakovatelné pohledy na rokytnické údolí, Lysou horu a Kotel, i na druhou stranu, na Paseky a Vysoké n. Jizerou.

A když počasí zrovna výletům na hřebeny a na vyhlídky nepřeje, pak je vhodná chvíle na návštěvu Sklárny a minipivovaru Novosad a syn v Harrachově, kam snadno dojedete autem.

Máte raději výlety na kole? Objevte kouzlo Krkonoš ze sedla horského, silničního nebo elektro kola. Pohyb cyklistů po cestách národního parku je sice omezen, ale pokud se budete držet značení, neuděláte chybu.
Projížďky svéráznou krajinou a malebnými (pod)krkonošskými vískami nadchnou jak vyznavače horské, tak silniční cyklistiky. Ani zkušení bikeři nemusí pro svou dávku adrenalinu jezdit daleko. Přímo v lyžařském areálu na ně čeká Bikepark Rock-it-nice.

Horská kola, elektrokola i koloběžky lze vypůjčit v Mountin Base.